Image
01.08.2016 - 00:00

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Çalışmalarımız

Avrupa Gönüllü Hizmeti Projemiz

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Çalışmalarımız

Sevgili Gençler EYUDER’e gelmeden önce aşağıdaki açıklamaları çok DİKKATLİ okuyunuz. Sonra “EYUDER GÖNÜLLÜ ÖN GÖRÜŞME FORMU”nu doldurunuz. Gençlerde gönüllük fikrinin gelişimini sağlamak,“KÜLTÜRLERARASI ÖĞRENME” kabiliyetlerini geliştirmek,“YERELE ETKİ” fikir ve duygusunu geliştirmek, “KİŞİSEL GELİŞİM”lerini artırmak amacıyla Avrupa ülkelerinden herhangi biriyle EYUDER arasında yapılan karşılıklı genç gönderme ve misafir etme projesidir.

Bu programdan faydalanmak isteyen bir genç ne yapmalıdır?

Bu Programdan Faydalanmak İsteyen Genç Şunları Yapmalıdır:

1. Ön Görüşme :
Ankara’da ya da yakın illerden birinde oturuyorsanız, Derneğimizin “Aşağı Öveçler Mah. Kabil Cad. 1326. Sok 13/4 Çankaya/ANKARA" adresine mutlaka gelmelisiniz ve sizinle tanışmalıyız. Gelmeden önce “EYUDER GÖNÜLLÜ ÖN GÖRÜŞME FORMU”nu doldurmanız ve yine İngilizce olarak İngilizce özgeçmişinizi (CV) ve motivasyon mektubunuzu yüklemeniz gerekecektir. Gelmeden önce 0 (506) 281 99 75 numaralı telefonu arayarak geleceğiniz zamanı bildirebilirsiniz. İngilizce seviyeniz onlar için uygun değilse size yardım edilecektir.

Aynı zamanda yukarıdaki telefon numaralarından bir “ön görüşme” yapabiliriz. Sizinle yapacağımız ön görüşmede kişisel özellikleriniz, gönüllü çalışmalarınız, yaşama bakış açınız, deneyimleriniz, AGH’den beklentileriniz, gideceğiniz projeye yapabileceğiniz katkılar, vb. konularda söyleşip hakkınızda bilgi sahibi olacağız.

2. Yabancı Dil Düzeyi :
Gönüllülerin gittikleri ülkede zorluk yaşamamaları için en azından iletişim kuracak düzeyde İngilizce bilmelerini istenmektedir. Ama hiç yabancı dil bilmiyor olsanız da, gönüllü çalışma isteğinize, daha önce yaptığınız gönüllü çalışmalara, kişiliğinize, deneyim ve birikimlerinize, hepsinden önemlisi kendinize güveniyorsanız, size AGH’de yer almanız için destek verilecektir.

3. Proje Safhası :
Ön görüşme sonrasında EYUDER sizin “Gönderici Kuruluşu”nuz olma kararını vermişse proje arama safhasını başlatacağız.

3.1. Proje Nasıl Aranır :
Bunu ya sizinle birlikte yapacağız,
Ya da siz tüm program ülkelerindeki ev sahibi kuruluşların yer aldığı veri tabanına http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden girerek gitmek istediğiniz ülke ya da çalışma alanına göre proje arayabilirsiniz.

3.2. Projeye Özgü Motivasyon :
Veri tabanından bulduğunuz projenin ev sahibi kuruluşu ile yazışırken, mutlaka daha önce EYUDER’e verdiğiniz İngilizce genel motivasyon mektubuna bu proje ile ilgili 2-3 paragraf da eklemelisiniz ki, kuruluş sizin o projeye uygun olup olmadığınızı değerlendirebilsin.

3.3 Gönüllü Başvuru Belgesi :
Ev Sahibi Kuruluş’a İngilizce özgeçmişiniz ile birlikte başvurduğunuz projeye özel birkaç paragraf daha ekleyeceğiniz genel motivasyon mektubunuzu ve Volunteer Application Form(VAF) belgesini de göndermelisiniz. “Volunteer Application Form – Örnek” ve Motivasyon Mektubunun un doldurulmuş ir örneğini ekte görebilirsiniz.

Bu belgelerin değerlendirilmesi sonucunda Ev Sahibi Kuruluş size olumlu ya da olumsuz bir yanıt verecektir. Ancak bu 3-4 hafta sürebilir, sabırla beklemelisiniz.

4. Proje Onay Bildirim Safhası :
EYUDER teklif ettiği bir projeyi kabul ettiğinizde ya da yukarıda adresi verilen veri tabanındaki araştırmalarınız sonucunda kendinize uygun bir proje bulup, Ev Sahibi Kuruluş’tan da sizi kabul edebileceği yönünde olumlu bir cevap aldığınızda sizin yapacağınız işlemler büyük ölçüde tamamlanmış olacaktır.

Bu safhada yapacağınız tek iş, size yeşil ışık yakan Ev Sahibi Kuruluşun projesinin kodunu (yani EI Ref numarasını, (meselâ: 2009-TR-71) EYUDER’e iletmek olacaktır. Bundan sonrasındaki tüm işlemler sizin adınıza EYUDER tarafından yürütülecektir. Bu süreç içinde sizi zaman zaman bir belgeye imza atmak, belli konularda bilgilendirmek için EYUDER’e çağıracağız.

5. Ev Sahibi Kuruluşla İletişim :
EYUDER, Ev Sahibi Kuruluş’la yazışarak sizin Gönderici Kuruluş’unuz olduğunu onaylayacak ve sizin bu projeye kabulünüz için işlemlerin başlatılmasını isteyecektir.

6. Ev Sahibi Kuruluşun Onayı :
Belgeleriniz Ev Sahibi Kuruluş’a iletildikten sonra, bu kuruluşun resmi onayı beklenecektir. Bu onayın gelmesinden sonra, Ev Sahibi Kuruluş, EYUDER ve Gönüllü olarak siz, üç imzalı bir sözleşme (Activity Agreement) imzalayacağız.

7. Ulusal Ajans Onayı :
Sahibi Kuruluş’unuz, EYUDER aracılığı ile sizi gönüllü olarak kabul edeceği projeyi kendi bulunduğu ülkenin Ulusal Ajansı’nın onayına sunacaktır. Bu sunumlar AGH Programı’nda belirtilen Son Başvuru Tarihleri ‘nde yapılmaktadır. Cevap alma süreci 3-7 hafta arasında değişmektedir. Bu onay çıktıktan sonra artık gitme hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Bu safhandan sonraki tüm yazışma ve işlemlerde EYUDER size yardımcı olacaktır.

8. EYUDER Destek Çalışmaları :
EYUDER AGH’ye gitme konusunda size gereksinim duyacağınız her konuda bilgi verecek, sigorta işlemlerinizi yürütecek, biletinizin alınması, vize, vb. konularda danışmanlık yapacaktır. EYUDER desteği gidiş öncesinde, proje süresince ve gönüllü geri dönene dek sürer.

9. Giriş Öncesi Hazırlık Toplantısı :
Gönüllümüz tarihlerin denk düşmesi durumunda Türkiye Ulusal Ajansı’nın AGH’ye gidecekler için zaman zaman düzenlediği “Gidiş Öncesi Hazırlık” toplantılarına yönlendirilecektir. Bu toplantıya katılım zorunludur ve tüm giderleri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından karşılanmaktadır

10. Projeye Gidiş :
Tüm işlemler tamamlandıktan sonra gönüllü belirlenen tarihte projesine gider.

ÇOK OKUNANLAR

HaberlerİTALYA 5 AYLIK GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ KATILIMCI ÇAĞRISI

İtalya'da 5 ay sürecek uzun dönem gönüllülük projesi katılımcı başvuruları açıl [...]

21.01.2021 - 00:00

HaberlerEYUDER E-TWINNING AKADEMİ BAŞLIYOR

EYUDER E-TWINNING AKADEMİ BAŞLIYOR [...]

17.12.2020 - 00:00

HaberlerGeleceğin Okulu Akreditasyon Programı

Geleceğin Okulu Akreditasyon Programı EYUDER Markası olarak 7 etiket başlığı al [...]

03.12.2020 - 00:00

ETKİNLİK TAKVİMİ