banner-siluet2

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ ÇALIŞMALARIMIZ
 Sevgili Gençler EYUDER’e gelmeden önce aşağıdaki açıklamaları çok DİKKATLİ okuyunuz. Sonra “EYUDER GÖNÜLLÜ ÖN GÖRÜŞME FORMU”nu doldurunuz.
Gençlerde gönüllük fikrinin gelişimini sağlamak,“KÜLTÜRLERARASI ÖĞRENME” kabiliyetlerini geliştirmek,“YERELE ETKİ” fikir ve duygusunu geliştirmek, “KİŞİSEL GELİŞİM” lerini artırmak amacıyla Avrupa ülkelerinden herhangi biriyle EYUDER arasında yapılan karşılıklı genç gönderme ve misafir etme projesidir.

Bu programdan faydalanmak isteyen bir genç ne yapmalıdır?

1

Bu programdan faydalanmak isteyen bir genç şunları yapmalıdır.
1.ÖN GÖRÜŞME

Ankara’da ya da yakın illerden birinde oturuyorsanız, Derneğimizin “Aşağı Öveçler Mah. Kabil Cad. 1326. Sok 13/4 Çankaya /ANKARA adresine mutlaka gelmelisiniz ve sizinle tanışmalıyız. Gelmeden önce “EYUDER GÖNÜLLÜ ÖN GÖRÜŞME FORMU”nu doldurmanız ve yine İngilizce olarak İngilizce özgeçmişinizi (CV) ve motivasyon mektubunuzu yüklemeniz gerekecektir. Gelmeden önce 05062819975 numaralı telefonu arayarak geleceğiniz zamanı bildirebilirsiniz. İngilizce seviyeniz onlar için uygun değilse size yardım edilecektir.
Aynı zamanda yukarıdaki telefon numaralarından bir “ön görüşme” yapabiliriz.
Sizinle yapacağımız ön görüşmede kişisel özellikleriniz, gönüllü çalışmalarınız, yaşama bakış açınız, deneyimleriniz, AGH’den beklentileriniz, gideceğiniz projeye yapabileceğiniz katkılar, vb. konularda söyleşip hakkınızda bilgi sahibi olacağız.

2.YABANCI DİL DÜZEYİ
Gönüllülerin gittikleri ülkede zorluk yaşamamaları için en azından iletişim kuracak düzeyde İngilizce bilmelerini istenmektedir. Ama hiç yabancı dil bilmiyor olsanız da, gönüllü çalışma isteğinize, daha önce yaptığınız gönüllü çalışmalara, kişiliğinize, deneyim ve birikimlerinize ve hepsinden önemlisi kendinize güveniyorsanız, size AGH’de yer almanız için destek verilecektir.

3. PROJE SAFHASI

Ön görüşme sonrasında EYUDER sizin “Gönderici Kuruluşu”nuz olma kararını vermişse proje arama safhasını başlatacağız.
3.1. Proje Nasıl Aranır:
1. Bunu ya sizinle birlikte yapacağız,
2. Ya da siz tüm program ülkelerindeki ev sahibi kuruluşların yer aldığı veri tabanına http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden girerek gitmek istediğiniz ülke ya da çalışma alanına göre proje arayabilirsiniz.

3.2. Projeye Özgü Motivasyon

Veri tabanından bulduğunuz projenin ev sahibi kuruluşu ile yazışırken, mutlaka daha önce EYUDER’e verdiğiniz İngilizce genel motivasyon mektubuna bu proje ile ilgili 2-3 paragraf da eklemelisiniz ki, kuruluş sizin o projeye uygun olup olmadığınızı değerlendirebilsin.

3.3 Gönüllü Başvuru Belgesi

Ev Sahibi Kuruluş’a İngilizce özgeçmişiniz ile birlikte başvurduğunuz projeye özel birkaç paragraf daha ekleyeceğiniz genel motivasyon mektubunuzu ve Volunteer Application Form(VAF) belgesini de göndermelisiniz. “Volunteer Application Form – Örnek” ve Motivasyon Mektubunun un doldurulmuş bir örneğini ekte görebilirsiniz.

Bu belgelerin değerlendirilmesi sonucunda Ev Sahibi Kuruluş size olumlu ya da olumsuz bir yanıt verecektir. Ancak bu 3-4 hafta sürebilir, sabırla beklemelisiniz.

4. PROJE ONAY BİLDİRİMİ SAFHASI

EYUDER teklif ettiği bir projeyi kabul ettiğinizde ya da yukarıda adresi verilen veri tabanındaki araştırmalarınız sonucunda kendinize uygun bir proje bulup, Ev Sahibi Kuruluş’tan da sizi kabul edebileceği yönünde olumlu bir cevap aldığınızda sizin yapacağınız işlemler büyük ölçüde tamamlanmış olacaktır.

Bu safhada yapacağınız tek iş, size yeşil ışık yakan Ev Sahibi Kuruluşun projesinin kodunu (yani EI Ref numarasını, (meselâ: 2009-TR-71) EYUDER’e iletmek olacaktır. Bundan sonrasındaki tüm işlemler sizin adınıza EYUDER tarafından yürütülecektir. Bu süreç içinde sizi zaman zaman bir belgeye imza atmak, belli konularda bilgilendirmek için EYUDER’e çağıracağız.

5. EV SAHİBİ KURULUŞLA İLETİŞİM

EYUDER, Ev Sahibi Kuruluş’la yazışarak sizin Gönderici Kuruluş’unuz olduğunu onaylayacak ve sizin bu projeye kabulünüz için işlemlerin başlatılmasını isteyecektir.

6. EV SAHİBİ KURULUŞUN ONAYI

Belgeleriniz Ev Sahibi Kuruluş’a iletildikten sonra, bu kuruluşun resmi onayı beklenecektir. Bu onayın gelmesinden sonra, Ev Sahibi Kuruluş, EYUDER ve Gönüllü olarak siz, üç imzalı bir sözleşme (Activity Agreement) imzalayacağız.

7. ULUSAL AJANS ONAYI

Sahibi Kuruluş’unuz, EYUDER aracılığı ile sizi gönüllü olarak kabul edeceği projeyi kendi bulunduğu ülkenin Ulusal Ajansı’nın onayına sunacaktır. Bu sunumlar AGH Programı’nda belirtilen Son Başvuru Tarihleri ‘nde yapılmaktadır. Cevap alma süreci 3-7 hafta arasında değişmektedir. Bu onay çıktıktan sonra artık gitme hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Bu safhandan sonraki tüm yazışma ve işlemlerde EYUDER size yardımcı olacaktır.

8. EYUDER DESTEK ÇALIŞMALARI

EYUDER AGH’ye gitme konusunda size gereksinim duyacağınız her konuda bilgi verecek, sigorta işlemlerinizi yürütecek, biletinizin alınması, vize, vb. konularda danışmanlık yapacaktır. EYUDER desteği gidiş öncesinde, proje süresince ve gönüllü geri dönene dek sürer.

9. GİDİŞ ÖNCESİ HAZIRLIK TOPLANTISI

Gönüllümüz tarihlerin denk düşmesi durumunda Türkiye Ulusal Ajansı’nın AGH’ye gidecekler için zaman zaman düzenlediği “Gidiş Öncesi Hazırlık” toplantılarına yönlendirilecektir. Bu toplantıya katılım zorunludur ve tüm giderleri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından karşılanmaktadır

10. PROJEYE GİDİŞ

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra gönüllü belirlenen tarihte projesine gider.

 

Bu Gönderi Yorumlara Kapalıdır