“ OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR ” ALİYA İZZET BEGOVİÇ

Özgürlük kavramının sıkça tartışıldığı şu dönemde belki de hiç kimsenin aklına gelmeyen sorudur; “Özgürlük nedir?” Başka bir soru daha vardır. Lakin kimse bunu ne sorar ne de düşünür. Çünkü oluşturulan özgürlük kavramları içinde bağdaştırılamayan sorumluluk kavramı ile çakışır; “Özgürlüğün içini doldurabiliyor muyuz?”

Özgürlük nedir? İstediğini istediğin zaman yapma hakkı mı, kimseye hesap vermemek mi, aklına geleni aklına geldiği şekilde ulu orta söylemek ve arkasına bakmadan çekip gitmek mi, söylediklerinin, yaptıklarının sonuçlarını düşünmeden yaşamak mı? Hangisidir özgürlük ya da bu kadar basit midir?

Yaratılmışların en mükemmeli iseniz ve buna layık yaşamak istiyorsanız özgürlük bu kadar basit değildir. Bir davranışla tek bir olayla anlatamazsınız.

Elinizde bütün imkânlar olabilir, yaptığınız hiçbir şeyin hesabı sorulmayabilir lakin bu sizi özgür yapmaz sadece sorumsuz yapar.

Özgürlük düşüncededir ve bunu dile getiriş şeklinizdedir. Düşünebildiğiniz ve üretebildiğiniz sürece özgürsünüzdür. George Orwel’ın 1984 adlı kitabında polis devletlerinin insanların kullandıkları kelimeleri azaltmaya çalıştıkları anlatılır, çünkü düşüncelerinizi kelimelerle anlatır onlarla düşünürsünüz. Eğer onlar elinizden giderse kelime dağarcığınızla beraber düşünce dağarcığınızda küçülür yok olur. Mutlulukla neşe aynı mıdır? Hüzün ve üzüntü aynı şeyi mi anlatır?

Kelimeler insanın kıymet vermediği fakat içleri hazine dolu sihirli şeyler. Kelimeler…

Hiç düşündünüz mü bilmem ama ne nazım Hikmet’i ne Necip Fazıl’ı, ne Kemal Tahir’i durduramamıştır duvarlar. Belki dört duvar arasında istediklerini yapamamışlardır lakin istediklerini düşünmüşler ve dile getirmişlerdir. Kelimelerle oynamışlar, kelimelerle avunmuşlar ve anlatmışlardır.

Peki yeni nesil… Özgür müsünüz? Teknolojik imkânlar, sosyal medya vs. birçok fırsat elinizde ve soru şu: “Özgür müsünüz?” Korkarım değilsiniz. Çünkü mutlu değilsiniz. Birbirinizi yalnız anlamlarla tanıyor ve anladığınızı sanıyorsunuz. Her şeyi çabuk tüketip bitirerek mutlu olunacağını daha doğrusu özgür ve entelektüel olunacağını sanıyorsunuz. Ne üretiyorsunuz ne de kalıpların dışında düşünebiliyorsunuz.

Bilge Kral Aliya’nın söylediği gibi “Okumak Özgürlüktür” ve siz bunun farkında değilsiniz. Bir kitabın her satırında anlatılanları duyamayacak kadar sabırsızsınız. Bu sebeple çabuk tüketip çabuk tükeniyorsunuz.

Okumak sadece özgürlük değildir. Mutluluktur; çünkü insanları daha kolay ve rahat anlar ve anlaşılırsınız. Düşünmektir; çünkü farklı dünyaları tanırsınız, anlarsınız. Zenginliktir; milyonları verseniz de biriktiremeyeceğiniz kadar çok kelime, dünya, anlayış, özlem, düşünce, hüzün… vs. biriktirirsiniz. Saygınlıktır; sıradanlaşmanızı engeller, farklı olmaya çalışmadan farklı olursunuz.

“Okumak Özgürlüktür” ve özgürlük insanın içini doldurabildiği bir güzelliktir. “Okumak Özgürlüktür, Özgürlük Mutluluk…”

                                                             Abdurrahman UZUNOĞLU
Keçiören İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Bu Gönderi Yorumlara Kapalıdır